Видео

Видео Невидимая колода карт / Бэн Сэлинэс / The Invisible Deck / Ben Salinas [2007, иллюзия, магия, карты, DVDRip, ENG] (Видеоурок)

Сообщение Tutorial » 26 фев 2013, 22:56

Невидимая колода карт / The Invisible Deck (Ben Salinas, teaching DVD, card magic)[br][/br]Страна: USA?
Тематика: иллюзия, магия, карты
Тип раздаваемого материала: Видеоурок
Продолжительность: 00:41:55
Год выпуска: 2007[br][/br]Язык: Английский
Перевод: Отсутствует[br][/br]Описание: The Invisible Deck is one of the classics. Every magician has one, but they don't always use The Invisible Deck to it's full potential.[br][/br]As a gaffed deck goes, the invisible deck looks "normal" but is secretly gaffed to allow for ANY card chosen by the spectator to reverse itself in the deck.[br][/br]I'm sure you're already imagining the possibiities! One of my favorite uses for The Invisible Deck is to just have it with you for that dreaded time when you've lost a card....the spectator has forgotten the card they picked...or someone wants to see just one more trick![br][/br]On this instructional magic DVD, Ben Salinas will take you through the variety of uses for this powerful deck.[br][/br]Besides the basic working of the deck, Ben teaches 6 full routines:[br][/br]The Original Invisible Deck Routine
Behind the Back
Prince's Card Trick
In The Bag
Shake and Bake
Dice Prediction[br][/br]Plus 3 bonus routines:[br][/br]The Connection
Invisible Flight
Shared Thoughts[br][/br]Доп. информация: Invisible Deck это просто классика, думаю никому, даже средне опытному ненадо его представлять. Специально управленная колода карт дает иллюзионисту возможность показывать классные трюки, которые просто так показать невозможно![br][/br]Я сам хоть и не фанат этого гимика, но навсякий пожарный он у меня всегда с собой на моих выступлениях.[br][/br]Качество: DVDRip
Формат: AVI
Видео кодек: XviD
Аудио кодек: MP3
Видео: XviD, 854 - 480, 16:9, 1 020 Kbps, 24.000 fps
Аудио: MP3, 128 Kbps, 44.1 KHz, 2 channels
Скриншоты

Постеры

Соцсети

Статистика

Автор: Tutorial
Добавлен: 26 фев 2013, 22:56
Размер: 347.92 МБ